Глобальний пакт про центри обробки даних — перша скоординована спроба міської влади встановити єдині стандарти для AI-інфраструктури до того, як вона вийде з-під контролю. Документ визначає, на яких умовах можна будувати датацентри для штучного інтелекту.
Читайте также: Ліна Костенко В Молодості: Ранні Роки, Особисте Життя І Початки Кар’єри
Пакт охоплює чотири ключові напрями:
- чиста енергія (відновлювані джерела та акумуляторні системи);
- вибір майданчиків (лише занедбані або маловикористовувані ділянки);
- використання води та тепла (зниження споживання, вловлювання надлишкового тепла);
- вигоди для громад (локальні робочі місця, місцеві закупівлі, фінансування інфраструктури).
«Центри обробки даних — це не просто будівлі. Це великі довгострокові споживачі найважливіших міських ресурсів. Рішення, що ухвалюються сьогодні щодо цих „фабрик ШІ“, формуватимуть енергетичні системи, водопостачання та спільноти на десятиліття вперед», — зазначила Крістіна Гамбоа, генеральна директорка Всесвітньої ради з екологічного будівництва
Серед підписантів — половина міст зі США: Сіетл, Чикаго, Маямі, Фінікс, Пало-Альто. До них приєдналися міста з Греції, Іспанії, Італії, Великої Британії, Кенії, Індії та Австралії. Показово, що жодне місто Південно-Східної Азії пакту не підписало, хоча саме цей регіон генерує чверть глобального зростання попиту на енергію.
Читайте также: Superhuman купує детектор ШІ-контенту GPTZero. Ціна угоди може складати близько $88 млн
Пакт — частина ширшої хвилі регуляторних ініціатив. У квітні 2026 року штат Мен (США) ухвалив мораторій на будівництво великих AI-датацентрів до листопада 2027 року. Наприкінці 2025-го Amazon звинуватили у погіршенні якості питної води в Орегоні через нітрати — предметом розслідування стало сусідство виробничих потужностей компанії з джерелами водопостачання.
Читайте также: Розробники українського екшену Sealbreakers відкрили реєстрацію на перший плейтест
